چه استراتژی برای تبلیغات برندهای خدماتی مناسب‌تر است؟

چه استراتژی برای تبلیغات برندهای خدماتی مناسب‌تر است؟

اولین گام در هر برنامه تبلیغاتی تعیین هدف از انجام تبلیغ است. پس از تعیین هدف تبلیغاتی است که می‌توان نسبت به انتخاب استراتژی مناسب برای دستیابی به هدف تعیین شده اقدام نمود. هدف از تبلیغات برندهای خدماتی می‌تواند شناساندن نام تجاری، موضع‌یابی نام تجاری و یا ایجاد تقاضا برای خدمت مورد نظر باشد. در ادامه اهداف سه‌گانه ذکر شده را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

شناساندن نام تجاری: شناساندن نام تجاری زمانی مفید است که نام تجاری شرکت یا سازمان در اذهان مشتریان هدف، به اندازه کافی شناخته شده نباشد. به عنوان مثال چنانچه یک شرکت ارائه دهنده خدمات بیمه‌های عمر و پس‌انداز درصدد شناساندن نام تجاری خود باشد، می‌تواند از استراتژی نمایش فیزیکی برای تبلیغات برندهای خدماتی استفاده کند. در این استراتژی می‌توان با نمایش دفاتر فروش و نمایندگی های شرکت مربوطه و نمایش تصویری منحصر بفرد از تجهیزات و نیز پرسنل آراسته و نحوه برخورد آنها با مشتریان، نام شرکت مورد نظر را در اذهان مشتریان هدف حک نمود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

یکی دیگر از استراتژی های نمایش فیزیکی و تبلیغات برندهای خدماتی، استراتژی انتخاب سمبل برای شرکت و سپس نمایش آن سمبل و تأکید بر نام تجاری شرکت است. هدف این استراتژی برقراری ارتباط بین نام شرکت و سمبل مطرح شده است. انتخاب سمبل برای شرکت می‌تواند در بلند مدت هزینه‌های تبلیغاتی و بازاریابی شرکت را کاهش دهد. توجه به این نکته ضروری است که انتخاب سمبل از حساسیت بالایی برخوردار است و می‌بایست در این انتخاب دقت زیادی به عمل آورد. چرا که انتخاب سمبل‌های نامناسب مانند سمبل‌های نامربوط و یا مخالف هنجارهای فرهنگی می‌تواند سرمنشا بروز مشکلاتی فراوان در آینده برای شرکت شود.

موضع یابی نام تجاری: در این حالت، هدف شرکت از انجام تبلیغات، این است که تصویر مناسبی از نام تجاری خود، در اذهان مشتریان هدف ایجاد کند. به عنوان مثال در این حالت شرکت فوق الذکر سعی خواهد نمود در میان شرکت‌های ارائه دهنده خدمت بیمه عمر و پس انداز، جایگاه مناسب‌تری در اذهان مشتریان خود به دست آورد. لذا این شرکت باید تلاش کند با متمایز سازی ورودی‌ها، خروجی‌ها و یا فرایندهای خود جایگاه مورد نظر را در ذهن مشتریان از آن خود سازد. به عنوان مثال این شرکت بیمه‌ای می‌تواند با تأکید بر آمارهای پرداخت، سرمایه های بیمه عمر و پس انداز، میزان بیمه نامه صادره، متوسط زمان رسیدگی به پرونده ها و پرداخت سرمایه بیمه عمر و … در جهت ارائه تصویری متمایز از خود در مقایسه با سایر شرکتهای بیمه تلاش کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ایجاد تقاضا : در این حالت هدف شرکت از انجام تبلیغات، افزایش میزان تقاضا برای خدمت مورد نظر است. در این حالت شرکت می‌بایست با استفاده از استراتژی‌های مختلف در تبلیغات برندهای خدماتی، در جهت محسوس‌سازی خدمت مورد نظر برای مشتریان هدف اقدام کند. به عنوان مثال این شرکت می‌تواند با نمایش مشتریانی که از خرید این بیمه نامه ها اظهار رضایت می‌کنند، این خدمت را برای سایرین محسوس و ملموس سازد. همچنین به منظور خاص کردن این خدمت در ذهن مشتریان، می‌توان مستنداتی از عملکرد گذشته شرکت در خصوص خدمت بیمه عمر و پس انداز ارائه نمود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در جدول زیر استراتژی مناسب با هر کدام از اهداف فوق، پیشنهاد داده شده است.

اهداف  تبلیغاتی

استراتژی پیشنهاد شده

توضیح

شناساندن نام تجاری

استراتژی نمایش فیزیکی

·  نمایش سیستم توزیع

·  سمبل سازی برای نام تجاری

·  در این روش تصویر منحصر بفردی از سیستم توزیع نمایش     داده می شود.

·  تصویری از سمبل نام تجاری شرکت در تبلیغات نشان داده می شود.

موضع یابی نام تجاری با ایجاد تمایز در

·  ورودی ها

 

 

·   نمایش فیزیکی

 

 

·  نمایش فیزیکی از خدمت که نشان دهنده کیفیت خدمت باشد.

 

 

·  فرایندها

·  مستند سازی عملکرد

·  نمایش عملکرد

 

·  بیان اطلاعاتی از عملکرد گذشته

·  نمایش از عملکرد سازمان در خصوص ارائه خدمت

 

·  ستادها

نمایش تجربیات استفاده از خدمت

نمایش تصویری از مشتریان که از مزایای یک خدمت احساس رضایت می کنند.

ایجاد تقاضا از طریق اینکه ستاده های خدمت کمتر ویژگی های زیر را داشته باشند.

·  انتزاعی

 

 

 

·  نمایش تجربیات مصرف

 

 

 

·  نمایش درک مزیت های خدمت از سوی مشتریان

·     عام

·    نمایش عملکرد خدمت

·    نمایش عملکرد گذشته شرکت

·     عدم جستجوپذیری

·    مستند سازی تجربیات استفاده از خدمت

·    نمایش مشتریان راضی شرکت

·     درک ناپذیری

·    نمایش یک مورد خاص

·    نمایش ارائه خدمت به یک مورد خاص از ابتدا تا انتها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

گفتگو در واتساپ
1
به کمک نیاز دارید؟
سلام 👋
چطور می‌تونم کمکتون کنم؟