جایگاه صنعت پوشاک در ایران فردا

جایگاه صنعت پوشاک در ایران فردا

 

نگرانی تصمیم سازان و تصمیم‌گیران حوزه پوشاک چه در سطح سیاست‌گذاری و چه در سطح فعالان اقتصادی در صنعت پوشاک در ایران فردا، امروزه بی‌گمان و گزافه، به جا و به هنگام است.

وجهی از این دل نگرانی مربوط به یورش همه جانبه برند‌های خارجی به کشور است. مرز های ایران با ترکیه و مرز‌های ایران با مناطق آزاد عربی امروز شاهد چنان مناظری است که یادآور هجوم تاریخی ترک و تازی به ایران زمین است؛ هر چند آن هجوم تاریخی بوده و این تازش اخیر از زاویه اقتصاد در صنعت پوشاک در ایران است.

در بازار ایران، حضور پوشاک خارجی چه از مبادی قانونی و چه غیر قانونی و چه پوشاک برند و چه پوشاک متفقره چنان بی تناسب و با شتاب بالا در این سال‌های اخیر رقم خورده که هر چه از اثرات اقتصادی آن بگوییم کم است. اما اجازه دهید به جنبه‌ای بپردازیم که کمتر مورد بحث قرار گرفته و آن اثرات اجتماعی این یورش در صنعت پوشاک در ایران است.

 

 

 

 

 

 

هویت یکی از بحث برانگیز ترین و پرچالش‌ترین مباحث در علوم اجتماعی و انسانی است و در این میان، مدها نقشی اساسی را در طراحی و بازسازی هویت اجتماعی و حتی در صنعت پوشاک در ایران ایفا خواهندکرد. بزرگ‌ترین و موثر ‌ترین شاکله ساخت دهی به شخصیت انسان، حضور اجتماعی او است و حضور اجتماعی ما در کنار یکدیگر به شدت بر حوزه‌های بصری (چگونه و با چه ظاهری به نظر رسیم) و حوزه‌های رفتاری افرادی که با آنها در تماس هستیم، تاثیر‌گذار خواهد بود. اینکه چگونه خود را در زندگی اجتماعی و در میان و برابر سایرین معرفی کنیم به امری مهم در ادبیات اجتماعی امروزه بدل گشته و افراد به واسطه ظاهر خود اعلام می‌دارند که چه کسی هستند و یا دوست دارند به چه شخصی تبدیل شده و یا از تبدیل شدن به چه چیزی امتناع می‌ورزند.

سبک و ظاهرِ بصریِ هویت، در بوجود آمدن و یا تغییر فرهنگ جوامع تاثیر بسزایی خواهد داشت. چنانچه سبک های بصریِ هویت، دارای چندگانگی و چندپارگی هویتی باشند، این فرهنگ دچار تداخل و تخلل رفتاری خواهد شد. در این میان عوامل تاثیر گذار بر سبک و ظاهر بصریِ هویت، می‌تواند شامل قومیت، جنسیت، نژاد، طبقه اجتماعی، سن، هویت ملی، منافع شخصی، سیاست، زیبایی و عواملی از این دست باشد. تمامی این عوامل در هویت، به صورت آگاهانه در هر لحظه وجود خواهد داشت و روابطی که از هویت نشات می‌گیرد را تحت تاثیر خود قرار داده و به سمت و سویی سوق می‌دهد و باعث آگاهی فرد از هویت دیگری خواهد شد. همچنین در برخی جوامع، گاهی از تجمیع پاره‌ای از سبک‌های ظاهریِ هویت، مانند سفید پوستی، مردانگی و …، به عنوان هویت و یا ظاهری ” ممتاز” و یا ” عادی، طبیعی و نرمال” یاد شده و سایر هویت ها را ” غیر طبیعی” می‌خوانند.

 

 

 

 

 

 

 

عوامل ظاهری هویت که سابقاً به آنها اشاره شد، اغلب یکدیگر را قطع کرده و یا با یکدیگر هم پوشانی خواهند داشت به همین سبب تشخیص حضور آنها به صورت تفکیک شده و مجزا به ندرت امکان پذیر است.

از دیدگاه مطالعات فرهنگی، هویت‌ها تنها دارای تاریخچه و پیشینه نمی‌باشند؛ بلکه به آینده نیز اشاره دارند. آنها از دنیایی می‌آیند که پیچیدگی و تجمیع تناقضات با یکدیگر در یک ظرف قرارداده شده و همین امر ما را قادر می سازد، هر آنچه را که می خواهیم باشیم – هر چقدر جدا و فراتر از ما- در قالب هویتی که انتخاب می‌کنیم، بیان نماییم.

بیان اینکه ما که هستیم و به چه چیزی می‌خواهیم بدل شویم ( چگونه به نظر رسیم ) در وادی کلام، می‌تواند به چالشی بس بزرگ تبدیل گردد، از این رو سبک ظاهر ( مد و استایل ) در صنعت پوشاک در ایران راه تبیین شده‌ای را به منظور نیل به این مهم برایمان گسترده و فراخ خواهد ساخت.

 

 

 

 

 

 

 

در هر اجتماع، افراد همواره دارای ساز و کارهای متفاوتی به منظور تاثیرگذاری بر محیط اطراف خود می‌باشند و به منظور شدت و صحت بخشیدن بر این تاثیرها، از ابزارها و کالاها استفاده می‌کنند. ما خود به منظور عیان سازی حوزه‌های درونی و ظهور بخشیدن به آنها در عرضه زندگی روزمره، به ابزارهای متفاوتی متوسل شده که یکی از مهم‌ترین آنها برند است. چنانچه از برندهای مشخص، مشهور و معروفی که از رفتارهای خاصی تبعیت می‌کنند و ظرفی از هویت را پیش‌روی ما قرار می‌دهند، استفاده نماییم. خودآگاه و یا ناخودآگاه خود را در چارچوب هویتیِ آن برند قرار داده و به سایرین این پیغام را منتقل ساخته که من نیز همانند این برند فکر کرده و رفتار می نمایم. به عبارتی دیگر برندها در توسعه مدیریت اثرگذاری افراد بر محیط پیرامون و اطرافیان و شکل‌دهی خود انگاره واقعی و ایده آل (تجسم تصویری که فرد از خود در نظر دیگران می سازد در سطح واقعی و ایده آل)، تاثیرشگرفی خواهند داشت.

با توجه به اهمیت هویت در رشد و سوگیری‌های فرهنگی اجتماعی، بر ما به عنوان یک فرد ایرانی شایسته و بایسته است به منظور ارتقای فرهنگ ایرانی و پاسداری از ارزش های هویتی ایران، به آفرینش هویتی در خور و مناسبِ برندهای ایرانی در حوزه مد و پوشاک دست یازیم. چه بسا از این خلال بتوان در رشد و توسعه اقتصاد و فرهنگ کشور تاثیر ماندگاری را بر جای گذاشت.

 

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

گفتگو در واتساپ
1
به کمک نیاز دارید؟
سلام 👋
چطور می‌تونم کمکتون کنم؟